Szkoła Podstawowa Specjalna
Nr 177

ul. Szczęśliwicka 45/47, 02–353 Warszawa

    • Tel.: 22 822-06-42

  • youtube
  • bip
  • etwinning
  • szkoła z pomysłem

Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

***

W ramach projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo przygotowano kampanię społeczną "Bajeczna świadomość" skierowaną głównie do rodziców małych dzieci oraz spodziewających się dziecka. Powstał także cykl darmowych webinariów poświęconych uważności rodzicielskiej we wchodzeniu w świat nowych technologii wspólnie z dzieckiem. Fundacja "Dbam o mój zasięg" zaprasza także nauczycieli do skorzystania z oferty. Więcej informacji pod linkiem:

Bajeczna świadomość, czyli jak wychować dziecko w dobie nowych technologii | Komunikaty | Referat prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku (media.gdansk.pl)

***

Webinaria dla rodziców

12 października Log in: Temperament małego dziecka, a nowe technologie - JOANNA FLIS (clickmeeting.com)

19 października Log in: Czy smartfon to dobra grzechotka i co na to neuronauka? - WOJCIECH GLAC (clickmeeting.com)

26 października Log in: Rodzicielska Supermoc. Wartość dobrych relacji rodzinnych w świecie nowych technologii - ANNA HADY (clickmeeting.com)

9 listopada Log in: Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać? - MACIEJ DĘBSKI (clickmeeting.com)

***

Depresja to nie gorszy dzień - poradnik dla rodziców i nauczycieli

***

SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO (https://dbamomojzasieg.pl/soc/) to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej. Za nami szereg działań i inicjatyw takich jak m.in.:

1.    Udział w ogólnopolskim projekcie badawczym, którego celem jest zbadanie jakości relacji panujących w szkole pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami, z uwzględnieniem wątków edukacji zdalnej i pandemii koronawirusa. Projekt, którego pełna nazwa to „Ocena jakości relacji szkolnych”, realizowany jest przez Fundację Dbam o Mój Zasięg we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego. Partnerem projektu jest firma REBEL.

Dane zebrane w badaniu ogólnopolskim posłużą do:

a. stworzenia szczegółowego raportu z badań,
b. opracowania rekomendacji dla rodziców, uczniów oraz nauczycieli w zakresie tworzenia silnych więzi i relacji szkolnych,
c. opracowania szkolnego programu profilaktycznego dla dzieci i młodzieży,
d. opracowania programu szkoleniowego dla rodziców oraz nauczycieli,
e. przygotowania metodologii szczegółowych badań jakościowych w podejmowanej tematyce.

 

2. Udział w kampanii społecznej „DOBRZE, ŻE JESTEŚ”, której celem było budowanie świadomości na temat depresji, nauka rozpoznawania jej symptomów w najbliższym otoczeniu i odpowiednia profilaktyka. Wśród zaplanowanych działań znalazły się m. in. warsztaty i materiały edukacyjne dla uczniów, szkolenia dla rodziców i nauczycieli (https://dobrzezejestes.org)

3. Udział w kampanii społecznej “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”, której celem jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie. W poprzednich edycjach kampanii wzięło udział kilka tysięcy szkół z Polski i zagranicy, których uczniowie wysłali ponad 3 miliony kartek do swoich bliskich oraz osób samotnych i potrzebujących (https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=441026563242277)

4. Zorganizowanie szkolnego TYGODNIA DBANIA O RELACJĘ o podtytule AKCJA – RELACJA mającego na celu zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich.

5. Korzystanie podczas zajęć z pakietu FONOLANDIA.  FONOLANDIA to pierwszy w Polsce kompleksowo opracowany projekt edukacyjny dotyczący odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. Skierowany jest do najmłodszych użytkowników: 5- i 6-latków oraz uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej (https://www.fonolandia.edu.pl)

***

WARTO KLIKNĄĆ

Zapis wybranych webinarów dla rodziców i nauczycieli w ramach kampanii "Dobrze, że jesteś" <kliknij tutaj>

Kampania "Dobrze, że jesteś" - podcasty <kliknij tutaj>

Link do filmu „10 zasad higieny cyfrowej dla graczy” <kliknij tutaj>

Link do badań i materiałów projektu badawczo - edukacyjnego GRANIE NA EKRANIE – młodzież w świecie gier cyfrowych <kliknij tutaj>

Link do materiałów dot. higieny cyfrowej  <kliknij tutaj>

Test symptomów depresji dla dzieci i młodzieży  <kliknij tutaj>

Test symptomów depresji dla dorosłych <kliknij tutaj>

 

Zapraszamy nauczycieli oraz rodziców na kolejne bezpłatne spotkanie online w ramach projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo. Widzimy się 16 października (poniedziałek) o godzinie 19:00. Temat: "E-uzależnienia a higiena cyfrowa. Gdzie zatem jest granica?". 
 
Link do spotkania: https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/e-uzaleznienia-a-higiena-cyfrowa-gdzie-zatem-jest-granica 
 
Pozdrawiamy,
Koordynatorzy SOC